Józefowskie Warsztaty Terapii Zajęciowej (WTZ) istnieją od września 1994 r. Do stycznia 2019 r. funkcjonowały jako jednostka organizacyjna Spółdzielni Inwalidów „Techniczna” w Józefowie. Obecnie opiekę nad WTZ sprawuje Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami „Po-Godne Życie”. W zajęciach uczestniczy w trybie dziennym 30 dorosłych osób niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym oraz znacznym zamieszkałych i zameldowanych w powiecie otwockim. Większość z nich korzysta z oferowanego przez nas transportu.
Nadrzędnym celem prowadzenia WTZ jest przygotowanie Uczestników do jak najbardziej samodzielnego funkcjonowania w życiu społecznym oraz podjęcia pracy w zakładzie pracy chronionej, zakładzie aktywności zawodowej lub na otwartym rynku pracy. Podopieczni WTZ realizują pod opieką wykwalifikowanej kadry indywidualny plan rozwoju obejmujący szereg zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej, społecznej i leczniczej. Działania te odbywają się w 6 wyspecjalizowanych pracowniach. Podopieczni prowadzą także własny ogródek, w którym uprawiają zioła i rośliny ozdobne.
W ramach WTZ organizowane są ponadto wydarzenia służące integracji Uczestników oraz nawiązywaniu kontaktów interpersonalnych tj. uroczystości świąteczne, spotkania z ciekawymi ludźmi, wycieczki krajoznawcze. Naszym celem jest również zacieśnianie relacji z przedstawicielami instytucji państwowych, organizacji pozarządowych, biznesu a także innymi warsztatami terapii zajęciowej.
Nasza oferta obejmuje ponadto:
- terapię grupową oraz indywidualną a także pomoc psychologiczną dla Podopiecznych i ich rodzin,
- pomoc socjalną w zakresie samodzielnego funkcjonowania w życiu codziennym,
- udział w treningu merytorycznego przygotowania Uczestnika do podjęcia pracy prowadzonym przez doradcę zawodowego,
- opiekę pielęgniarską.
Od wielu lat angażujemy się także w działalność dobroczynną na rzecz potrzebujących prowadzoną przez inne podmioty. Przekazujemy prace plastyczne na licytacje odbywające się w ramach józefowskiej akcji charytatywnej „Gwiazdobranie i Dawanie”. Rywalizujemy i osiągamy sukcesy w konkursach adresowanych do osób z niepełnosprawnościami, których organizatorami są np. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), Wawerskie Centrum Kultury czy Fundacja „Wspólna Droga”.
Mimo że Warsztaty są dotowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), uzyskiwane środki nie wystarczają na pełne finansowanie tej działalności. Uatrakcyjnianie naszej oferty możliwe jest dzięki pomocy szlachetnych Darczyńców, którzy przekazują nam dary rzeczowe i finansowe, za które z całego serca dziękujemy.