Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami  „Po-godne Życie”

Z wielką radością przyjęliśmy informację, że nasze Miasto wzmaga wysiłki na rzecz przeciwdziałania zaśmiecaniu środowiska oraz marnotrawstwu surowców. Wspaniale, że chcemy spojrzeć krytycznie na siebie oraz zapraszamy do współpracy inne gminy. Cieszy nas to, że w krótkim czasie udało się zgromadzić wokół kampanii sporą liczbę osób, a to przecież dopiero początek. Jesteśmy dumni, że tak wiele jesteśmy w stanie zaoferować w tej sprawie od siebie jako Stowarzyszenie, bo nasi Podopieczni od wielu lat na co dzień i z wielką konsekwencją pozostają wierni idei „niemarnowania” i dbałości o ekologię.  

Zaczęliśmy w ubiegłym stuleciu!

Józefowskie Warsztaty Terapii Zajęciowej od końca lat 90. ub. wieku konsekwentnie wcielają w życie ideę „zero waste”, choć kiedyś nikt tych działań nie definiował w taki sposób. Od poniedziałku do piątku w sześciu pracowniach specjalistycznych nasi Podopieczni realizują indywidualny plan rehabilitacyjno-terapeutyczny. Jednym z elementów tej aktywności jest wykonywanie przedmiotów artystycznych. Punktem wyjściowym w pracy nad każdym rękodziełem jest u nas zawsze analiza posiadanych zasobów materiałowych, dopiero potem powstaje pomysł i szczegółowy plan realizacji finalnego produktu. Kupujemy tylko to, co jest nam niezbędne i czego sami nie możemy wytworzyć. Dlatego do naszych prac wykorzystujemy najczęściej produkty niepełnowartościowe tj. elementy zepsutych stroików i ozdób okolicznościowych, biżuterię, śrubki, resztki tkanin. Czasami otrzymujemy od Darczyńców surowce nieoczywiste tj. wzorniki malarskie czy maty koralikowe na siedzenia samochodów, którym również jesteśmy w stanie nadać nową formę i wartość artystyczną. Dochód ze sprzedaży prac, którą prowadzimy przy okazji imprez plenerowych oraz w naszej siedzibie, przeznaczony jest na realizację celów statutowych Stowarzyszenia a zwłaszcza na uatrakcyjnianie oferty Warsztatów Terapii Zajęciowej w Józefowie.

Praca przestrzenna, której podstawę stanowi kaseton sufitowy, wykonana z wzornika lakierniczego, elementów smyczy reklamowych, sznurowadeł, włóczek oraz płótna.

Ozdoby wykonane z elementów maty koralikowej na fotele samochodowe, filcu, sznurka i drutu

 


Obrazy wykonane z plasteliny utwardzanej lakierem, oprawione w ramy sporządzone z europalet